SENNHEISER RS 185: KABLOSUZ ODYOFİL SİSTEM

Giriş

Yıllardan beri Sennheiser’ın kablosuz sistemlerini deneyimledim ve hepsinden memnun kaldım. Sennheiser son çıkan serisinin daha önceki serilerden daha iyi olduğunu söylüyor. Tabii RS 185 de bu serinin en iyi sistemi. Başka hiçbir marka 12 kablosuz model içeren bir kablosuz ürün gamına sahip değil ve Sennheiser’ın bu serisi 459.90 TL fiyatıyla RS 120-II-8 kulaklık ile başlıyor.

RS 185: HDR 185 kulaklık ve TR 185 verici

Özellikler – Çekim Alanı

Texas Instruments ile geliştirilen, veri kayıpsız 2.4 Gigahertzlik kablosuz iletim sistemine sahip RS 185. Çok hoşuma giden yeni bir özellik ise kulaklık açıldığında vericisi de otomatik olarak açılıyor. Eski serilerde kulaklığı da vericiyi de ayrı ayrı açmak gerekiyordu. Vericinin optik ve bir çift stereo RCA girişi var. Bu vericiye aynı anda iki adet kulaklık bağlanabiliyor.

 

Sennheiser’ın belirttiğine göre RS 185’in çekim alanı 100 metre ve bu çekim alanı kulaklık ile vericinin arasına giren materyaller ve telefonlar ile düşebiliyor. Buna rağmen, 92 metrekarelik evimde ve apartmanın merdiven boşluğuna da 10 metrelik çıkışlarımda ses hiçbir bozulmaya uğramadı. Bunun da ötesinde, ses bu uzaklıklarda kesilse de, başka hiçbir kulaklık dairemde bu kadar başarılı performans sergileyemedi. Bu arada bahsetmem gerekir kulaklığın şarj ömrü 18 saate kadar.

TR 185: Verici, Şarj İstasyonu ve kulaklık standı

Günlük Kullanım

Günlük kullanımda RS 185 gayet başarılı bir iş çıkarıyor. Eski model kablosuz kulaklıklar bazen dip ses, seste titreme, fışırdama ve seste harmonik bozulma gibi problemler ile karşılaşılıyordu. Bas vurgusu ve dinamik aralık ise kablosuz sistemlerin zayıf kaldığı kısımlardı. RS 185 bu problemlerden oldukça uzak duran bir kablosuz sistem olmuş. İçerisinde barındırdığı sürücülerin efsane HD 650’de de kullanılan sürücüler olduğu göz önünde bulundurulursa, bu performansı ile parasını sonuna kadar hak eden bir kablosuz sistem olmuş RS 185.

 

Film Performansı

RS 185 ile birkaç tane film izledim ve sevilecek birçok özellik buldum. Birincisi, kulaklık oldukça hafif. Fakat kulak yastıklarının kulağınızda yarattığı basınç bir miktar fazla, yalnız bu durumun sebebi bu kulaklığın kulağınızda iken hareket etseniz bile yerinde sabit kalıyor. Noah Baumbach’ın acayip bir bağımsız filmi “Frances Ha” beni içine çekti. HBO’nun “Girls” dizisinde de ufak New York apartmanlarının akustiği, gürültülü gece kulüpleri ve telaşlı sokak sahneleri çok gerçekçi bir biçimde kulağıma geldi. Bu dizinin ortasında yine Sennheiser’ın Momentum 2 kulak üstü kulaklığına geçtim, zira RS 185 sistemin kablolu bir Sennheiser kulaklığına kıyasla performansını görmek istedim. Kapalı kapsül Momentum 2’nin sahnesi dar iken, açık kapsül yapısına sahip RS 185 ise olabildiğince açık bir sahneye sahipti. Momentum’un orta frekansları daha temelli bir varlığa ve daha canlı bir sese sahip ama yine de daha yumuşak bir sunuma sahip RS 185 benim daha çok hoşuma gitti.

Kablosuz Sisteme dahil kulaklık ve alıcı

Dinamikler

RS 185’in dinamik başarımını denemek için, Caz davulcusu Peter Erskine’nin “Old School” albümünü dinlemeye başladım. RS 185 Momentum 2’ye göre daha tam, daha gerçekçi bir sese sahipken, dinamik vurgu kısmından bakıldığında Momentum 2’nin daha başarılı olduğunu söylemeliyim. Fakat Momentum 2’nin de bir entegre amplifikatörün kulaklık çıkışına bağlı olduğunu belirtmem gerekir. Dinamikler konusundaki bir diğer konu da açık kapsül kulaklıkların kapalı kapsül kulaklıklar kadar başarılı olduğunun nadir görülmesidir. Dolayısıyla RS 185’in dinamik performansının açık kapsül kulaklıklar arasında zayıf olduğunu söylemek çok zor.

 

Sonuç

Bana göre sonuca varılabilecek değerlendirme şu: Kablosuz bir kulaklık aynı fiyattaki kablolu bir kulaklığa göre performans konusunda ne denli başarılı olabilir? Bu değerlendirmede Sennheiser RS 185 benden oldukça iyi bir puan aldı.

 

Sennheiser RS 185 kablosuz kulaklık sistemine www.kulaklik.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *